top 10 wirusów komputerowych

10 najgorszych wirusów wszechczasów

10 najgorszych wirusów wszech czasów

Wirusy? Czy kiedykolwiek doświadczyłeś wirusa komputerowego? Jeśli Twój komputer lub laptop nigdy nie został zainfekowany wirusem, to masz szczęście. Pewnie wiesz, że zainfekowany komputer  to bardzo frustrujące doświadczenie. Wirusy mogą doprowadzić nawet do uszkodzenia komputera. Niestety, złośliwe robaki, trojany i szkodliwe oprogramowanie są coraz częstsze. Spamerzy, hakerzy oraz specjaliści od niebezpieczeństwa nieustannie poszukują nowych dziur by wykraść twoje dane. Zawsze musisz być pewny, że twój system ochronny działa prawidłowo. W przeciwnym wypadku brak zabezpieczeń może prowadzić do rozmaitych konsekwencji, które mogą być trudne do odwrócenia. Poniżej znajdziesz listę 10 najgorszych wirusów komputerowych wszech czasów

10. Melissa

Wirus ten został stworzony w 1999 roku przez Davida L. Smitha. To był jeden z pierwszych wirusów, aby przyciągnąć uwagę opinii publicznej. Bazując na programie Microsoft Word, Melissa był wysłany jako załącznik w wiadomości e-mail. Gdy ktoś otworzył załącznik, ten automatycznie rozsyłał się dalej do 50 adresatów z  książki adresowej. Jego twórca został skazany na 20 miesięcy więzienia i ukarany grzywną 5000 dolarów. Jego rozprzestrzenianie się było bardzo szybkie. Spowodowany w ten sposób ruch w Internecie zatrzymał na wiele godzin działalność wielu firm i spowodował znaczne straty materialne.

9. I Love You

Robak ten przybył z Filipin w 2000 roku. Początkowo rozpowszechniał się przez e-mail, ale później również w internetowych czatach. Szacuje się, że spowodował straty w wysokości około 10.000 milionów dolarów, choć jego twórca nigdy nie został ukarany, ponieważ nie został zidentyfikowany. W sumie użytkownicy zalani zostali wiadomością “I Love You”, które to następnie były rozsyłane do osób z listy kontaktów. Wirus samoczynnie kopiował się do różnych katalogów na twardym dysku. Ponadto zastępował kilka plików swoimi kopiami. Mógł również pobierać z Internetu i uruchamiać specjalny program, który wykradał hasła użytkownika i przesyłał je wprost do autora robaka internetowego.

8. Klez

Powstał pod koniec 2001 roku. Wirus ten był prekursorem nowej generacji złośliwego oprogramowania. Mógł działać jako wirus, robak lub trojan. Potrafił również wyłączyć programy antywirusowe oraz narzędzia skanowania antywirusowego i samodzielnie je imitować. Klez zapoczątkował zjawisko określane mianem Spoofingu, czyli fałszowania adresu e-mail nadawcy. Skrzynki pocztowe momentalnie zapełniały się spamem, gdyż wirus rozsyłał się pod wszystkie adresy znalezione w książce adresowej. Wykorzystywał znaną lukę w zabezpieczeniach programu Internet Explorer, aby uruchomić się automatycznie po otwarciu podglądu wiadomości e-mail.

7. Code Red i Code Red II

Składa się z dwóch oddzielnych robaków potrafiących wykorzystać lukę bezpieczeństwa w systemie Windows 2000 i Windows NT. Komputery zainfekowane pierwszą wersją wykonywały atak DDoS na serwery Białego Domu. Tamtejsze serwery nie były w stanie wytrzymać ataku i musiały zostać wyłączone. Drugi, natomiast posiadał wbudowanego backdoora, czyli program umożliwiający przejęcie całkowitej kontroli nad zainfekowanego komputera. W 2001 roku ten wirus zaatakował wiele serwerów firmy Microsoft oraz około 370.000 komputerów, co doprowadziło do wielu przeciążeń w sieci.

6. Nimda

Ten wirus pojawił się w 2001 roku, znany jako najszybciej rozprzestrzeniający się wirus wszech czasów. Wystarczyły 22 minuty, aby od dostania się do Internetu zawędrował na sam szczyt ilości ataków. Mimo, że wiele z domowych komputerów zostało zainfekowanych, Nimda został przygotowany do ataków na serwery internetowe, w celu całkowitego zablokowania ruchu w sieci Internet. Dodatkowo wirus tworzył w każdym zainfekowanym komputerze tzw. backdoor, czyli specjalną furtkę umożliwiającą zdalne sterowanie maszyną.

5. SQL Slammer / Sapphire

Jest to wirus, który w styczniu 2003 roku przechytrzył wiele systemów bezpieczeństwa, które nie miały przygotowanych planów awaryjnych. Podobnie jak Nimda atakował serwery internetowe doprowadzając do ich przeciążenia i zablokowania. W niecałe 15 minut od momentu zaatakowania pierwszego serwera internetowego, bisko połowa serwerów odpowiadających za ruch w Internecie została zaatakowana i zablokowana przez SQL Slammera. Wirus uświadomił specjalistom od bezpieczeństwa, że twórcy tego typu programów są w stanie wykorzystać nawet mało znaną lukę w oprogramowaniu i dokonać infekcji.
Zainfekowane zostały systemy firm takich jak: Continental Airlines czy bankomaty Bank of America. Pół serwerów wspierających ruch internetowy poddało się temu wirusowi. Korea została chwilowo odcięty od dostępu do internetu.

4. MyDoom

Jest to kolejny wirus typu backdoor. Miał kilka fal swojego występowania w 2004 roku. Pierwsza generacja wirusa miała ustawiony ‘zapalnik czasowy’ aktywujący wirusa dokładnie 1 lutego i kończąca jego żywot dwa tygodnie później. Utworzone wcześniej furtki pozostawały nadal aktywne. MyDoom rozprzestrzeniał się za pomocą poczty elektronicznej oraz sieci bezpośredniej wymiany plików (P2P). Jego druga generacja znacznie spowolniła działanie wielu wyszukiwarek internetowych, które stały się jego podstawowym celem. Zainfekowane komputery zasypywały je zapytaniami. W szczytowym okresie, jedna na 12 wiadomości e-mail krążących w Internecie była zarażona MyDoom-em.

3. Sasser i Netsky

Te dwa robaki stworzone przez młodego niemieckiego 17 latka, Svena Jaschana. Sasser atakował komputery z systemem Windows, w których wykrył specjalną lukę w zabezpieczeniach. Po zainfekowaniu takiej maszyny szukał kolejnych podatnych systemów. Po namierzeniu próbował się do nich włamać i powodował pobieranie swojej kopii. NetSky rozprzestrzeniał się za pośrednictwem poczty elektronicznej oraz sieci komputerowych. Uruchomienie załącznika wiadomości powodowało atak i przeładowanie systemu.

2. Leap-A/Oompa-A

Nawet użytkownicy Maców nie są zwolnieni od zagrożenia zarażeniem wirusem choć firma Apple jest dumna, że jej system operacyjny jest chroniony przed wirusami. Wirus ukryty jest w fałszywych plikach graficznych, znajdujących się w archiwum “latestpics.tgz”. Po rozpakowaniu i dwukrotnym kliknięciu znajdującego się tam pliku JPEG wirus instaluje się w systemie. Dalsza jego działalność objawia się poprzez rozsyłanie do wszystkich kontaktów w komunikatorze internetowym iChat pliku “latestpics.tgz” i infekowaniu programów napisanych w środowisku Cocoa. Programy zarażają się przy pierwszym otwarciu, co skutkuje ich zepsuciem uniemożliwiającym ponowne uruchomienie. To spowodowało ogromne szkody, ale również pokazało, że Apple może również być zagrożone.

1. Storm Worm

Trojan ten rozprzestrzeniał się w pod koniec 2006 roku. Pod pozorem informacji o szalejących w tamtejszym czasie w Europie burzach i huraganach przemycał do systemu szkodliwy kod, który po instalacji i uruchomieniu zamieniał komputer w ‘zombie’, czyli maszynę pod zdalną kontrolą. Tworzono całe sieci takich komputerów zwane botnetami, które wykorzystywano do rozsyłania spamu lub kradzieży informacji. Dzięki wielu wcieleniom, jest uważany za jeden z najbardziej rozpowszechnionych wirusów w historii. Storm Worm zainfekował tysiące komputerów w USA i Europie.

 

Jak widzisz większość z powyższych wirusów rozprzestrzeniała się błyskawicznie. W wielu przypadkach potrafiły zawieść nawet najlepsze zabezpieczenia. Jeśli padniesz ofiarą szkodliwego oprogramowania zawsze możesz liczyć na nasze wsparcie. Posiadamy wiedzę jak również specjalistyczne oprogramowanie, które umożliwia wyleczyć praktycznie każdy przypadek.

Zawsze możesz na nas liczyć
Zadzwoń 536 336 108

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Wyślij wiadomość

    Imię i Nazwisko lub Nazwa firmy (wymagane)Adres email (wymagane)Treść wiadomości

    Kontakt

    • iNTELi SERWIS - Serwis komputerowy Szczecin, Pogotowie komputerowe Szczecin
    • +48 536 336 108
    • ul. Himalajska 27/2 71-497 Szczecin