Defragmentacja dysku – czy i kiedy warto
Defragmentacja dysku – co to jest?
Defragmentacja dysku to proces polegający na poukładaniu plików na dysku komputera tak, aby system miał do nich szybszy dostęp. Najczęściej jest to poukładanie bloków jednego pliku po kolei, kiedy są one pofragmentowane po całej partycji. Fragmentacja natomiast to niekorzystne zjawisko, zachodzące w systemie plików, polegające na pojawianiu się nieciągłości obszarów zapisanych i niezapisanych na dysku twardym komputera. Ich przyczyną jest niedoskonała budowa systemu plików, usuwanie i dodawanie nowych plików oraz zmiany, polegające na dopisywaniu i skracaniu plików już istniejących. Niektóre systemy plików wykazują bardzo małą odporność na fragmentację. Wynika to z mało przemyślanych algorytmów, sterujących alokacją danych na sektorach dysku twardego. Przykładem takiego systemu plików jest FAT. Inne systemy plików typu HPFS, NTFS czy ext4 radzą sobie już zdecydowanie lepiej i nie muszą być zbyt często defragmentowane.
Defragmentacja dysku – czy warto ją wykonywać?
Defragmentacja dysku nie jest już czynnością niezbędną, ale nadal jest dobrym rozwiązaniem – o ile nie posiadasz dysku typu Solid State (SSD). W przypadku dysku SSD defragmentacja nie zwiększa jego wydajności może nawet powodować jej spadek. W przypadku dysku SSD zaleca się całkowite wyłączenie wszelkich narzędzi do defragmentacji zaimplementowanych bezpośrednio w system operacyjny. Powodem takiego stanu jest fakt, że dyski SSD zużywają się od zbyt dużej liczby zapisów, a nie odczytów. Defragmentacja przez swoje działania może znacznie skrócić czas ich życia i poprawnego działania.
Wiele osób przeprowadziło testy, aby określić, który z programów najlepiej usprawni działanie komputera i poprawi jego wydajność. W większości przypadków wszystkie programy służące do defragmentacji dysku osiągnęły bardzo podobny wynik końcowy. I co ciekawsze nawet nadal pofragmentowany dysk zbliżał się do wyników osiągniętych po defragmentacji. Innymi słowy defragmentacja dysku nie podniesie prędkości Twojego komputera w szczególnie zauważalny sposób. Steve Gibson, jeden z głównych autorytetów w kwestii dysków twardych, został zapytany o taki stan rzeczy. Stwierdził, że nowoczesne dyski twarde nie są zauważalnie spowolnione przez proces fragmentacji (przy czym nowoczesność należy rozumieć od roku 2001). Dodał, że defragmentacja dysku nadal jest przydatną procedurą, która zwiększa szanse poprawnego odzyskania danych po wypadku lub uszkodzeniu dysku. Dla zwykłych dysków (nie SSD) rekomenduje się ich defragmentację raz w miesiącu.
Poniżej kilka przydatnych linków do firm produkujących oprogramowanie do defragmentacji dysku.