Komputer AiO – co to takiego?
Komputer AiO – co to takiego?
Zajmują mało miejsca na biurku, prezentują się efektownie, pobierają niewiele energii i są ciche. Tak w skrócie można opisać nowoczesne komputery All-in-One (wszystko w jednym), których komponenty ukryte są w obudowach monitorów LCD. Część z nich ma dotykowe ekrany, a najlepsze nadają się nawet dla graczy. Wszystkie idealnie sprawdzą się w typowych zastosowaniach biurowych i domowych.
Rozwój elektroniki wiąże się z nieustającą miniaturyzacją, czego przykładem są rozwiązania desktopowe oraz laptopy. Jeśli chodzi o te pierwsze, w dalszym ciągu na rynku jest bardzo dużo sporych, przeznaczonych dla „entuzjastów” obudów, zdolnych pomieścić nawet największe płyty główne oraz najdłuższe karty graficzne. Ale widać też, że pojawia się coraz więcej skrzynek typu Small Form Factor (obudowy rozmiaru mini). I właśnie dlatego powstaje pytanie dlaczego nie umieścić całego komputera w obudowie monitora? Na to pytanie jako pierwsi odpowiedzieli inżynierowie z firmy Apple. Ich pierwsze konstrukcje sprzed wielu lat miały charakter bardzo mocno zintegrowany. Całość komputera mieściła się w obudowie monitora. Linia komputerów iMAC jest tego najlepszym przykładem.
Jak to możliwe, że wszystkie komponenty komputera mieszczą się w niewielkiej obudowie? Takie rozwiązanie wymaga wykorzystania energooszczędnych i przede wszystkim małych podzespołów (ITX, Micro ATX), które można upakować na niewielkiej przestrzeni, bez szkody dla ich żywotności i stabilności pracy. Mniejsze wymiary, niski pobór energii powoduje że są one mniej wydajne.
Mimo, że to właśnie tradycyjne komputery oraz laptopy mają największy udział w rynku, rozwiązania All-in-One z miesiąca na miesiąc stają się coraz bardziej popularne. Coraz częściej pojawiają się w sklepowych ofertach. Nawet tam, gdzie nie liczy się duża wydajność w grach, zastępują niekiedy wysłużone składaki. Zajmują mniej miejsca, plącze się wokół nich mniej kabli, wyglądają lepiej i łatwiej jest je dopasować do nowoczesnych wnętrz biur, mieszkań i publicznych placówek.
Do kogo są skierowane komputery AiO?
Na komputery AiO należy patrzeć przez pryzmat ich funkcjonalności. Zwykle nie są to demony prędkości, choć każdy z producentów ma w swojej ofercie topowy model, który może być porównywalny z komputerem stacjonarnym. Komputer AiO jest przeznaczony do szeroko pojętej rozrywki domowej i do biura. Typowy komputer AiO umożliwia bezproblemowe korzystanie z internetu, oglądanie filmów, zdjęć, pracę w dokumentach tekstowych, komunikację i całą masę innych rzeczy, które nie wymagają dużej mocy obliczeniowej. Zajmuje przy tym znacznie mniej miejsca niż tradycyjny komputer, no i często dostajemy dotykowy ekran, który funkcjonalnością niejednego zaskoczy.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie komputera AiO?
Wybierając komputer typu All-in-One zwróć uwagę z jakich podzespołów zbudowany jest konkretny model i jakie jest jego wyposażenie. To ważniejsze niż w przypadku tradycyjnego desktopa ponieważ, w komputerach zintegrowanych nie wymienimy w prosty sposób karty graficznej na szybszą, a płyty głównej na nowocześniejszy model. Umieszczenie komputera w obudowie monitora powoduje, że podzespoły są maksymalnie upakowane, a większość elementów zintegrowanych jest z płytą główną (karta graficzna, sieciowa, dźwiękowa), co uniemożliwia modernizację. Nawet dołożenie kolejnego gigabajta pamięci, lub wymiana twardego dysku na pojemniejszy, może być kłopotliwa. Często w tego typu komputerach wykorzystywane są podzespoły stosowane w netbookach, lub w notebookach.
Czasami nazwa komputer AiO (wszystko w jednym) może być myląca bo niektóre modele pozbawione mogą być napędu optycznego. Większość tego typu konstrukcji posiada jednak wbudowaną nagrywarkę – najczęściej jest to wersja „slim” stosowana w laptopach. Warto również zwróć uwagę na liczbę dodatkowych złącz, gdyż tego typu komputery najczęściej wyposażone są w kilka gniazd USB, pojedynczy kontroler sieci LAN, czytnik kart pamięci, wyjścia audio oraz adapter WLAN. Dodatkowe gniazdo eSATA jest rzadkością podobnie jak popularne gniazdo audio-wideo HDMI. Komputery All-in-One wyposażone w gniazdo HDMI najczęściej pozwalają na podłączenie dodatkowego urządzenia do monitora (konsoli, odtwarzacza multimedialnego). Producenci wyraźnie zaznaczają, że jest to gniazdo HDMI IN, bez możliwości wyprowadzenia sygnału. Do większości komputerów dodawany jest pilot do bezprzewodowej obsługi komputera oraz klawiatura i mysz. Nieliczne modele wyposażone są w peryferia bezprzewodowe. Na szczególną uwagę zasługuje bezprzewodowa klawiatura z tabliczką dotykową (montowany w laptopach touchpad). Dzięki temu elementowi wyposażenia możemy zrezygnować z używania myszy.